Lots familiars, formats estalvi, grans ofertes i molt atractives i una llarga sèrie de promocions que sembla que els clients no puguin desaprofitar. A l’hora d’anar a comprar, els supermercats fan tot el possible perquè els usuaris acabin comprant de més a través d’ofertes i promocions. Tot i això, aquestes poden arribar a ser una enganyifa perquè algunes vegades el preu per quilo és més alt que el de l’envàs original. Fitstore.es, companyia de comerç electrònic, ha apuntat a través d’un estudi que la diferència de preu per quilo o litre pot arribar a superar el 18% i, en alguns casos, pot escalar fins al 80%.

Paquets de llet, xampús pels cabells, pasta de dents o refrescos, no hi ha un producte específic on aquestes ofertes siguin més destacades que en d’altres, sinó que pot ser amb qualsevol mena d’articles que es presentin en paquets de múltiples envasos o en formats més grans que l’original.

Segons l’estudi de Fitstore, aquesta pràctica s’observa especialment en grans supermercats i l’estratègia comercial es basa en la percepció del consumidor, ja que l’etiqueta “d’estalvi” o “familiar” genera la correlació automàtica d’una millor oferta, sense que verifiqui el preu real per unitat de mesura.

Preus excessius i consum innecessari

“La majoria dels compradors no avaluem preus en termes d'euro per kilogram o euro per litre, sinó que ens deixem endur pels missatges destacats que llegim als envasos, que moltes vegades trenquen amb el disseny general per captar la nostra atenció, confiant en la seva veracitat. Tot i això, aquest format no només pot resultar ser menys econòmic, sinó que també fomenta un consum innecessari, en comprar més del que es necessita sota la falsa expectativa d’aconseguir un estalvi real”, relata Luis Cañada, fundador de Fitstore.

Per evitar-ho,  els experts recomanen anar al supermercat amb una llista establerta i no saltar-se-la en la mesura del possible, no caure en els paranys de les promocions i, sobretot, més que mirar les ofertes, el que cal és mirar el preu per quilo.

De fet, dades de l’Organització de Consumidors i Usuaris (OCU) corroboren aquesta problemàtica, assenyalant que alguns productes en format “estalvi” es comercialitzen a un preu de fins a un 82% més per kilogram o litre en comparació amb els seus homòlegs de grandària “estàndard”. Aquest fenomen afecta múltiples sectors, des dels làctics fins als productes de la neteja, i resulta especialment perjudicial durant el mes de gener, quan les famílies solen buscar optimitzar les seves despeses.

“Quan un mateix producte es presenta en diferents formats, l’ideal no és fixar-se en el preu total de l’envàs més gran, sinó en el preu per kilogram o per litre, que també està indicat en el lineal. Tot i que aquesta informació sol passar desapercebuda per la seva mida o ubicació, està a les nostres mans com a consumidors aprofitar-la”, recomana Cañada, per afegir que “ser un comprador informat és la millor defensa contra els trucs de màrqueting disfressats d’ofertes”, acaba.