Només falten unes hores perquè engegui la nit més màgica del cinema a nivell mundial: la gala dels Oscar. La preferida per l’Acadèmia és se’ns dubte el musical La la land. El film opta a 14 nominacions, incloses la de millor actor i actriu, banda sonora, director, i pel·lícula, un rècord que fins ara només havien aconseguit Titanic l’any 1997 i Todo sobre Eva el 1950.
L’estora vermella està preparada perquè centenars d’estrelles la trepitgin aquesta nit. El glamour i la sofisticació seran els grans protagonistes de la vetllada. La festa començarà a dos quarts de sis hora local, i a dos quarts de tres de la matinada hora nostra. El mestre de cerimònies serà Jimmy Kimmel, presentador d’un dels talkshows nocturns més popular dels Estats Units.
La d’enguany és la 89a edició dels Oscar, que prometen estar carregats de crítiques contra el president nord-americà Donald Trump. Meryl Streep va encendre la metxa durant la passada gala dels Globus d’Or, on va fer un discurs de sis minuts criticant les polítiques del nou president.
De la mateixa manera que s’esperava que La la land fos una de les pel·lícules més aclamades, també hi ha hagut produccions i interpretacions que han quedat fora de la cursa cap a l’Oscar. És el cas de l’actriu Amy Adams per La llegada, que ja acumula cinc nominacions però cap victòria. El públic la compara amb Leonardo DiCaprio.
Les altres preferides per triomfar aquesta nit són: Manchester frente al mar, amb sis nominacions, i La llegada i Moonlight, que n’acumulen vuit. El cinema català també hi serà present amb el curtmetratge Timecode. Haurem de llevar-nos molt aviat o anar a dormir molt tard per seguir la gala que es retransmetrà en directe des del Dolby Theatre de los Angeles a través del canal Movistar+.
Nominacions als Oscar 2017
Millor Pel·lícula |
La llegada |
Fences |
Hasta el último hombre |
Comanchería |
Figuras ocultas |
La La Land |
Lion |
Manchester frente al mar |
Moonlight |
Millor Director |
Damien Chazelle, per La La Land |
Mel Gibson, per Hasta el último hombre |
Denis Villeneuve, per La llegada |
Kenneth Lonergan, per Manchester frente al mar |
Barry Jenkins, per Moonlight |
Millor Actor Protagonista |
Casey Affleck, per Manchester frente al mar |
Andrew Garfied, per Hasta el último hombre |
Ryan Gosling, per La La Land |
Viggo Mortensen, per Captain Fantastic |
Denzel Washington, per Fences |
Millor Actriu Protagonista |
Isabelle Huppert, per Elle |
Ruth Negga, per Loving |
Emma Stone, per La La Land |
Natalie Portman, per Jackie |
Meryl Streep, per Florence Foster Jenkins |
Millor Actor Secundari |
Mahershala Ali, per Moonlight |
Jeff Bridges, per Comanchería |
Lucas Hedges, per Manchester frente al mar |
Dev Patel, per Lion |
Michael Shannon, per Animales nocturnos |
Millor Actriu Secundària |
Viola Davis, per Fences |
Naomie Harris, per Moonlight |
Nicole Kidman, per Lion |
Octavia Spencer, per Figuras ocultas |
Michelle Williams, per Manchester frente al mar |
Millor Guió Original |
Comanchería |
La La Land |
Langosta |
Manchester frente al mar |
20th Century Women |
Millor Guió Adaptat |
La llegada |
Fences |
Figuras ocultas |
Lion |
Moonlight |
Millor Pel·lícula Animada |
Kubo y las dos cuerdas mágicas, de Travis Knight i Arianne Sutner |
Vaiana, de John Musker, Ron Clements i Osnat Shurer |
Mi vida de Calabacín, de Claude Barras i Max Karli |
La tortuga roja, de Michael Dudok de Wit i Toshio Suzuki |
Zootrópolis, de Byron Howard, Rich Moore i Jared Bush |
Millor Curtmetratge de Ficció |
Ennemis intérieurs, de Sélim Azzazi |
La femme et le TGV, de Timo von Gunten i Giacun Caduff |
Silent Nights, d'Aske Bang i Kim Magnusson |
Sing, de Kristof Deák i Anna Udvardy |
Timecode, de Juanjo Giménez |
Millor Curtmetratge Documental |
Extremis, de Dan Kraus |
Joe’s Violin, de Kahane Cooperman |
Watani: My Homeland, de Marcel Mettelsiefen |
The White Helmets, de Orlando von Einsiedel |
4.1 Miles, de Daphne Matziaraki |
Millor Curtmetratge Animat |
Blind Vaysha, de National Film Board of Canada |
Borrowed Time, de Quorum Films |
Pear Cider and Cigarettes, de Massive Swerve Studios i Passion Pictures Animation |
Pearl, de Google Spotlight Stories/Evil Eye Pictures |
Piper, de Pixar |
Millor Pel·lícula Estrangera |
Land of Mine (Dinamarca), de Martin Zandvliet |
A Man Called Ove (Suècia), de Hannes Holm |
The Salesman (Iran), d'Asghar Farhadi |
Tanna (Austràlia), de Bentley Dean i Martin Butler |
Toni Erdmann (Alemanya), de Maren Ade |
Millor Documental |
O. J.: Made in America, d'Ezra Edelman |
Life, Animated, de Roger Ross Williams |
13th, d'Ava DuVernay |
Fuego en el mar, de Gianfranco Rosi |
I Am Not Your Negro, de Raoul Peck |
Millor Fotografia |
Linus Sandgren, per La La Land |
Bradford Young, per La llegada |
Rodrigo Prieto, per Silencio |
James Laxton, per Moonlight |
Greig Fraser, per Lion |
Millor Disseny de Producció |
La llegada |
Animales fantásticos y dónde encontrarlos |
¡Ave, César! |
La La Land |
Passengers |
Millor Vestuari |
Aliados |
Animales fantásticos y dónde encontrarlos |
Florence Foster Jenkins |
Jackie |
La La Land |
Millor Muntatge |
La llegada |
Hasta el último hombre |
Comanchería |
La La Land |
Moonlight |
Millors Efectes Visuals |
El libro de la selva |
Rogue One: Una historia de Star Wars |
Marea negra |
Kubo y las dos cuerdas mágicas |
Doctor Strange |
Millor Maquillatge i Perruqueria |
A Man Called Ove |
Star Trek: Más allá |
Escuadrón Suicida |
Millor Montatge de So |
La llegada |
Marea negra |
Hasta el último hombre |
La La Land |
Sully |
Millor Barreja de So |
La llegada |
Hasta el último hombre |
La La Land |
Rogue One: una historia de Star Wars |
13 horas: Los soldados secretos de Bengasi |
Millor Banda Sonora |
Mica Levi, per Jackie |
Justin Hurwitz, per La La Land |
Dustin O’Halloran i Hauschka, per Lion |
Nicholas Britell, per Moonlight |
Thomas Newman, per Passengers |
Millor Cançó Original |
Audition (The Fools Who Dream), de La La Land |
Can't Stop the Feeling, de Trolls |
City of Stars, de La La Land |
The Empty Chair, de Jim: The James Foley Story |
How Far I'll Go, de Vaiana |